Volební blamáž na Floridě připravila paradoxně Američanům prostor k revizi demokratických mechanismů. Tohle už se nesmí stát, napadne každého při záběrech volebních komisařů zavalených stohy hlasovacích lístků. Jednou větou: jedním z velkých amerických témat dneška jsou internetové volby.

Léčba internetem

Volební účast v USA klesá: ještě při prezidentských volbách r. 1960 (J. F. Kennedy) byla 63%, v roce 1996 (B. Clinton) už jen 49%, přitom mladí mezi 18 a 24 lety nevolí takřka vůbec. Letos dorazilo několik amerických občanů k volbám v pyžamu. Chtěli tím evokovat návštěvu virtuální volební místnosti, tedy možnost zúčastnit se voleb prostřednictvím internetu, v pohodlí kanceláří či v teple svých domovů. Právě tomu se zde s nadsázkou říká „Voting in pyjama“. „Nejde-li občan k volbám,“ tvrdí přívrženci této změny, „budou muset volby přijít k občanovi.“ Experimenty s elektronickým hlasováním už proběhly na nižších zastupitelských úrovních v několika státech USA a zatím naznačují, že internet by skutečně mohl být lékem na chladnutí americké občanské angažovanosti, kdysi příslovečné. K obavám i posměchu celé planety uvízly letošní volby ve floridském bahně, a technicky čistá alternativa - internet - proto svítí o to jasněji. Lákavá je také vyhlídka, že po počátečních jednorázových investicích do systému a vývoje softwaru by vznikl univerzálně využitelný volební systém s minimálními náklady. Nešlo by o úplnou revoluci. První volební automaty…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte