Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Glosy od Seiny...

Zpráva z Paříže: na tamějším českém velvyslanectví se začátkem února konala slavnostní večeře, při níž obdržel básník, překladatel a esejista Jan Vladislav zpět státní občanství České republiky. Být to tak před osmi či devíti roky, nezbylo by než takovou satisfakci ocenit. Věci se daly přirozeně do pořádku a spravedlnosti se učinilo zadost. Jan Vladislav byl v roce 1981 za svou práci v kulturním disentu a pro své široké literární aktivity doslova vyštván a protiprávně zbaven občanství. A tak teď, po změně poměrů, nový režim napravuje, co musí. V pořádku. Jenomže on se píše rok 2000. Vystřídalo se několik vlád, asi sedm ministrů kultury, asi pět ministrů vnitra etc. Prezident sice zůstal stejný, ale jinak se změnilo, co jen mohlo. Ale tento jeden typický zločin komunismu trval neodčiněn. Jistě, zavinil si to i sám Vladislav. Za prvé neměl být pro Husákův režim nepohodlný a za druhé měl pak slušně požádat o navrácení toho, co mu jiní odňali, což Vladislav odmítal. A mimo toho se neměl v roce 1923 narodit českému úředníkovi na Slovensku, z čehož se po rozpadu státu stala také pěkná komplikace. Ale to už je spíš tristní anekdota. Zkrátka jeden z posledních velkých českých vzdělanců, jehož literární dílo by bylo ozdobou každé kulturní země, musel deset let čekat, až se pohnou byrokratické ledy a až novela diskriminačního zákona o státním občanství umožní vrátit věci do pořádku.

…a Dunaje

Kdo četl literární cestopis Claudia Magrise Dunaj (česky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.