Jan Macháček v nedávném komentáři varoval před spiknutím proti ústavě (Spiklenci proti Ústavě, Respekt č. 5/2000). Zdá se mi, že není až tak zle, a zkusil bych trochu klidnější pohled na věc. Ústava je zákon jako každý jiný, jen má větší ochranu proti změnám (k novelizaci je zapotřebí více poslaneckých hlasů). Ústavu - v souladu s ústavou - mění zákonodárce stanoveným postupem. Tento postup se musí dodržet, a nezdá se mi, že by jej nynější parlament nějak porušoval.

Nemohl se na to dívat

Zejména není pravda, že parlament by potřeboval od voličů zvláštní pověření k tomu, aby jednal a rozhodl o změně ústavy. To by připomínalo povinnost zvolených poslanců řídit se pokyny voličů, anebo by se to muselo aplikovat podobným způsobem, jako když Brežněv rozpoutal „všelidovou diskusi“ o ústavě Sovětského svazu. Ústava se podle mého názoru měnit může, a to tak často, jak je potřeba (málokdo mění ústavu tak často jako Spolková republika Německo po roce 1949). Jde spíš o to, zda se ústava mění k lepšímu, nebo k horšímu. Ústavy se mění velmi pragmaticky. Jan Macháček nám také dává za příklad nyní platnou ústavu Francie (kterou prý Francouzům věnoval osvícený otec vlasti Charles de Gaulle). Ano, generál se osobně věnoval vzniku textu ústavy a stálo ho to hodně času. Podstata věci je ale trochu jinde: Francie po zrušení království (pro bývalé království je vyhrazen termín "bývalý režim - ancien…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte