Politický otřes po říjnových volbách v Rakousku skončil vstupem krajní pravice do spolkové vlády. Nástup populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) k moci provázejí sankce ostatních 14 členských států Evropské unie (EU), Norska a Izraele i rostoucí izolace Rakouska. Alpská republika je na nejlepší cestě stát se - alespoň načas - páriou Evropy. Hlavním důvodem masivního odporu proti koalici Lidové strany Rakouska (ÖVP) Wolfganga Schüssela se Svobodnými je fenomén nazvaný po jejich vůdci, Jörgu Haiderovi. Noční můra všech demokratů, fašista, oportunista, šovinista, nacionalista, extremista, populista, rasista, antisemita - tak zní výběr z přídomků, jimiž ho obdařují mimorakouská média. V Rakousku je Haider „prostě“ Haider a Svobodní jsou „prostě“ Svobodní, jako by k nim už nebylo co dodat. Právě v tom je možná příčina zásadního nepochopení většiny Rakušanů pro mohutný protest „ciziny“ proti haiderovcům ve vládě. Na hluché uši naráží i bezprecedentní postup států EU, jejichž jménem Portugalsko Vídni pohrozilo zmrazením dvoustranných vztahů. Schüssel však tvrdí, že partneři v EU se takto tvrdě rozhodli, aniž by jim on sám - coby šéf diplomacie - mohl „vysvětlit“ situaci.

Od voleb k patu

Tato situace byla čtyři měsíce po podzimních volbách skutečně bezvýchodná. Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) v nich výrazně ztratila. Svobodní - mimo jiné díky nechutné xenofobní kampani - v absolutních číslech odevzdaných hlasů poprvé v historii, byť velmi…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte