Rámeček

JACQUES ROSSI
se narodil ve Francii v roce 1909. Mládí prožil v Polsku, kam se jeho matka provdala za bohatého statkáře. Pod vlivem osvícenských filozofů a pod dojmem 1. světové války dospěl k názoru, že je třeba změnit svět. Vstoupil do komunistické strany a stal se agentem Kominterny, v jejichž službách často cestoval (ovládal řadu jazyků včetně perštiny, hindú a čínštiny). V době občanské války ve Španělsku řídil ilegální vysílačku. V roce 1937, kdy v SSSR vrcholily politické čistky, byl náhle odvolán do Moskvy, zatčen a obviněn ze „špionáže“. Strávil 19 let v gulagu a tři roky ve vyhnanství. Sovětský svaz mohl opustit až v roce 1961, do roku 1980 žil v Polsku, poté v Japonsku a USA. Do vlasti se definitivně vrátil před dvanácti lety, dnes žije osamoceně na pařížském předměstí z nejnižší sociální podpory. Svoje zkušenosti z gulagu a ojedinělé poučení, které z nich načerpal, zachytil ve dvou knihách, které se v loňském roce dočkaly i českého vydání: Encyklopedie gulagu (1987, knihu psal v Polsku a rukopis putoval ilegálně na Západ) a Útržky životů (1995).

V 30. letech jste pracoval jako agent Kominterny, která organizovala komunistickou špionáž a ideologickou diverzi za hranicemi sovětského Ruska. Jak Kominterna vlastně fungovala, jakou měla strukturu?

Byl jsem obyčejný agent, něco jako základní jednotka určená pro práci v terénu, a upřímně řečeno o to, jak funguje Kominterna, jsem se nestaral. Jako zarytý komunista jsem měl…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte