Koncem ledna zavládla ve slovenské vládě vánoční nálada: jednotliví ministři dávali peníze, obdarovaným byl tentokrát samotný stát. Tento kýčovitý obrázek je, podle očekávání, falešný: ministři jen s velkým haló vracejí odměny, které si předtím potichu odsouhlasili. Jak se ukázalo, v rozporu se zákonem, takže zdůrazňování ochoty vracet peníze je bezcenné, ministři by jinak mohli jít před soud. Většina z nich potom nezapomene upozornit, že odměny již darovala na charitativní účely. Celé vládní divadlo svádí k cynickému konstatování, že co se týče přebírání západních zkušeností, se slovenské politice nejvíce daří v předmětu „permanentní politická kampaň“. Do voleb totiž zůstává ještě dva a půl roku. Alespoň takový je oficiální kalendář. Pravdou ale je, že se mezi Tatrami a Dunajem sem tam ozývá volání po dřívějším termínu voleb. Petiční akci, směřující k vypsání referenda za předčasné volby, ohlásilo Hnutí za demokratické Slovensko, jeho šéf Vladimír Mečiar tentokrát našel kladnou odezvu i u Slovenské národní strany. Letmé průzkumy veřejného mínění na toto téma naznačují, že by lidé hlasovali spíš proti předčasným volbám (pokud by vůbec hlasovali), politici se však začínají připravovat. Nicméně skutečnost, že se objevily tři nové strany, přitom nesouvisí jen s možností předčasných voleb.

Demokratický střed: HZDS s lidskou tváří

První dvě partaje, pohybující se v šedém prostoru mezi kritikou vlády a podporou opozici, by bylo nejsprávnější úplně…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte