Před rokem a půl, v červenci 1998, byla podepsána desetibodová opoziční smlouva. Mobilizující se dohodli s těmi, před nimiž varovali. A minulý týden ve středu obě strany podepsaly pět doplňkových dohod. Zpřesnění staré smlouvy předcházela zase zhruba čtyřměsíční „mobilizace“, a výsledkem je ještě pevnější sepětí původních soupeřů. Co se dá od nových dohod čekat?

Dobré. . . nebo ne?

Motivem smlouvy z roku '98 byla politická stabilita, obsahem obsazování míst v parlamentu, ale i mimo něj. Klid na práci měl zaručit závazek, že bude blokováno vyslovení nedůvěry menšinové vládě. Budoucností se zabýval článek VII: do roka měly strany nachystat změny ústavy, které by posílily „význam výsledků soutěže politických stran“. Opoziční smlouva byla ovšem plněna jen částečně, posty byly rozděleny, ale sociální demokraté nechtěli přistoupit na změnu volebního zákona. Naopak na rozorání ústavy ve prospěch vítězů voleb a druhé nejsilnější strany se společná komise ODS a ČSSD dohodla celkem hladce, a nová podoba ústavy byla minulý týden proti vůli zbylých stran poslanci přijata. Druhý článek původní dohody se snažil překvapené občany přesvědčit, že ODS je „této vládě opozicí“. Tahle fikce minulý týden s konečnou platností padla. Pět nových dohod totiž nejvíc připomíná programové prohlášení velké koalice, v níž je ovšem strana, která volby vyhrála, podřízena té, jež skončila druhá. Občanští demokraté jsou prostě silnější, Klaus je schopnější stratég, který prohru…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte