Prach zvířený událostmi mezivládní konference Evropské unie k reformě institucí v Nice a jejich překotnými interpretacemi se již usadil. Nastává tak čas k věcné analýze,jaké důsledky z toho,co se v Nice stalo a nestalo, vyplynou pro české národní zájmy.

Co se stalo…

Dosavadní komentáře české politické a mediální scény jsou pozitivní. Summit otevřel cestu k rozšíření EU, potvrdil strategický dokument Evropské komise k dalšímu vedení diskusí o vstupu kandidátských zemí. Vyjádřil dokonce naději, že první kandidátské země, které úspěšně zakončí svá jednání, se budou moci zúčastnit voleb do Evropského parlamentu v roce 2004. Jednotliví kandidáti již nyní vědí, s kolika hlasy budou moci počítat jako budoucí členové pro hlasování v Radě EU, vědí, že po jednom zástupci bude mít každá z nich v budoucí Evropské komisi, a vědí, kolik jejich občanů se stane členy Evropského parlamentu. Celý v Nice dosažený kompromis ještě musí projít úspěšně ratifikacemi v každém z 15 členských států Evropské unie a ještě předtím s ním musí vyslovit souhlas Evropský parlament. Na účast ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2004 se také mohou těšit jen ty země, kterým se podaří ukončit včas svá vstupní jednání. Kromě těchto podmínek jsou při vstupu nových členů ve hře ještě dvě okolnosti. Všechna nová pravidla pro práci evropských institucí dohodnutá v Nice začnou platit 1. ledna 2005, kdy začne fungovat nová Evropská komise. Toto ustanovení bude vykonávat významný…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte