Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Do třetího tisíciletí

Za čtrnáct dnů začíná nové tisíciletí. Má sice hlubší význam pro nanejvýš dvě miliardy lidí na šestimiliardové planetě, nicméně tento letopočet je obecně přijímán jako globální. To je snad i jeden z bodů bilance druhého tisíciletí. Na jeho počátku neexistoval společně sdílený letopočet (ba leckde nebyl letopočet vůbec žádný), dnes ano. Proč? Důvody nejsou kulturně-imperialistické, nýbrž praktické. Gregoriánský kalendář, řídící se podle Slunce, v němž má každý rok stejný počet dnů (jen každý čtvrtý je o pouhý den delší), se skvěle hodí pro výpočet daní, statistická srovnání, počítačové systémy i jízdní řády. Proto běží fiskální rok 2001 i v mnoha zemích, které se k odkazu Ježíše Krista nehlásí ani omylem a své Nové roky slaví už tisíce let třeba podle lunárního cyklu. Má vůbec smysl uplynulé tisíciletí bilancovat a hodnotit? Na první pohled nikoli. Vždyť rozmezí let 1000–2000 nepředstavuje žádné reprezentativní období. Takové úseky hledají třeba klimatologové a hydrologové. Chtějí-li stanovit dlouhodobý normál (nikoli průměr, to je jen abstrakt), potřebují najít časový úsek, se kterým mohou srovnávat současné výkyvy počasí nebo průtoků v řekách. Pohybují se v řádu několika málo desetiletí. Má smysl srovnávat průtoky za minulých povodní s odhady hodnot starých stovky či tisíc let? Nemá. Srovnatelný úsek začíná zhruba před čtyřiceti lety, v době, kdy se ustálila síť přehrad na našich řekách. Jaký by však byl reprezentativní úsek pro srovnání politické? To je otázka. Pro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.