Velké Meziříčí se předminulý týden stalo cílem reportérů z celé země. „Další město má zeď mezi lidmi,“ oznamovaly titulky na stránkách věnovaných domácímu zpravodajství. Zdálo se, že se rodí nové Ústí s jeho světově proslaveným ghettem v Matiční ulici. Při bližším pohledu je to ale maličko jinak. Velké Meziříčí nepostavilo zeď mezi lidmi, nýbrž dům pro chudé. A skupina usedlíků přivítala stavbu odporem, který přitáhl média.

Ghetto pro Eurocontact

Na kraji Meziříčí leží osada zvaná Kepaj - bývalý městský chudobinec, dodnes obývaný bezdomovci, neplatiči a lidmi, kteří se vrátili z vězení. Hygienické podmínky jsou otřesné. Na dvoře se válí spousta harampádí a hadrů a chatrče a dřevěné příbytky vypadají jako na konci sil. Radnice se proto rozhodla osadu srovnat se zemí a pro obyvatele Kepaje zrekonstruovala bývalou veterinární stanici. Sociální ubytovna s malými byty vyrostla v sousedství čtvrti Nová Říše, jejímž obyvatelům se však celá věc ani trochu nezamlouvá. Svůj nesouhlas dali najevo peticí, kterou podepsalo 150 lidí. Vyjadřují v ní „obavy o svůj majetek a dokonce i o své zdraví a život“. Co je k tomu vede, však zůstává tajemstvím. „Proč musí být zrovna tady?“ říká autor petice Václav Dufek. „Ať jdou pracovat, mně taky nikdo nedá nic zadarmo. Nechci bydlet vedle nějakých kriminálníků a podivných existencí.“ Podobné důvody lze slyšet i od ostatních obyvatel Nové Říše. Neliší se tím od 69 procent ostatních domorodců, kteří v březnu tohoto roku…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte