V červenci byla schválena novela volebního zákona a dnes, po stížnosti prezidenta republiky, ji zkoumá Ústavní soud. V nejbližších týdnech by měl rozhodnout otázku, zda reforma ctí v ústavě zakotvenou zásadu poměrného zastoupení. Nabízí se tři základní kritéria, kterými se dá poměřovat, zda volební pravidla produkují spíše poměrné, nebo nepoměrné výsledky.

Výše umělé a přirozené klauzule

Umělá volební klauzule oficiálně stanoví procento hlasů, které musí strana získat, aby se dostala do zastupitelského sboru. Přirozenou volební klauzuli naopak předem nikdo neurčuje - přesto ale existuje při každých volbách. Její výše závisí především na velikosti volebního obvodu, která je určena počtem rozdělovaných mandátů, a na matematické metodě, kterou se přepočítávají hlasy. Obecně platí, že volební výsledky jsou tím méně poměrné, čím vyšší jsou volební klauzule. V politologii není stanovena jednotná hranice, v běžných poměrných systémech ale umělá klauzule zpravidla nepřesahuje míru 5 %, přirozená 10–12 %. Prakticky neznámé jsou vyšší hranice pro vícepočetné volební koalice. Výjimkami jsou v Evropě pouze Turecko a v jistém období i Řecko, ty ale pouze potvrzují pravidlo. Je zcela neobvyklé, aby se všechny nejvyšší bariéry vyskytovaly souběžně. Volební reforma v České republice umělou klauzuli na celostátní úrovni nemění, zůstává pětiprocentní bariéra. Podstatně ale zvýšila přirozenou klauzuli, která se z původních 3 % vyšplhala až na nestandardních 14–15 …

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte