George W. Bush, či A. Gore? O vítězi amerických prezidentských voleb stále není jasno. Justiční dohra může vést k následujícímu scénáři: floridské soudy nařídí vyslat do Washingtonu tým 25 volitelů (patrně demokratických), ale floridský kongres, ovládaný republikány, vyšle své vlastní (probushovské) volitele. Pak by 18. prosince hlasovaly oba týmy, první pro Gorea, druhý pro Bushe. V takovém případě by musely 6. ledna rozhodnout obě komory federálního Kongresu, zda přijmou hlasy demokratů, či republikánů. Tady je další oříšek. Zatímco prezident a viceprezident zůstávají v úřadě až do 20. ledna, o nové hlavě USA rozhodne nově zvolený Kongres. Sněmovna reprezentantů, kde mají nepatrnou většinu republikáni, by respektovala Bushovy volitele. Nový Senát je ovšem rozdělený přesně napůl. Rozhodující hlas náleží viceprezidentovi; Al Gore by tak rozhodl o svém vlastním zvolení. Rozřešení patové situace - neshody obou komor - by pak podle zákona patřilo nejvyššímu představiteli výkonné moci v jejich státě. A tím je bratr republikánského kandidáta, guvernér Jeb Bush.

Jak přesný je stroj

Takovému vývoji otevřelo dveře páteční rozhodnutí floridského Nejvyššího soudu: všechny sporné volební lístky, jež předtím hlasovací stroje ze sčítání vyřadily, mají být přezkoumány. Bush ví, že tento postup by patrně znamenal vítězství Gorea, a požádal Nejvyšší soud USA o zastavení přepočtů. V dalších následujících hodinách přibyly z obou táborů ještě nejméně čtyři další…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte