Rád bych reagoval na článek Šťastný Let z Kunovic (Respekt č. 46/2000). Autor bohužel dokonale přejal styl všech ostatních článků o tomto podniku: s mírným překvapením konstatuje, že na Slovácku existuje podnik vyrábějící dopravní letouny - taková milá rarita kdesi za obzorem pozornosti. Než začnu s konkrétními připomínkami, chtěl bych zdůraznit, že nepíši z pozice tesknícího pamětníka. Ve svých 32 letech jsem dalek jakýchkoli nostalgií; navíc jsem už několika firmami prošel a do Letu Kunovice jsem nastoupil v roce 1998, tedy v době ne zrovna slavné.

Žádné veterány

Zmínka o pustém okolí továrny má asi navodit atmosféru téměř zániku. Je ale třeba si uvědomit, že výroba letadel neprobíhá na volném prostranství (až na předletové zkoušky a zkušební lety), ale ve výrobních halách. Takže „pusté okolí“ zde bylo i za velmi silného provozu firmy. Ona vystavená letadla vzdálená vzdušnou čarou zhruba jeden kilometr skutečně patří Slováckému aeroklubu, ovšem jde o letecké muzeum, kde je výrobků Letu drtivá menšina. Zmínky o „létajících Tatrovkách“ a „veteránu“ L 410 jsou velmi zvláštní a prozrazují autorovu neznalost výroby letadel i programu Letu. Jestliže je nějaký letoun vyráběn dlouhou dobu, neznamená to, že jde o stále stejný model, ale o inovované verze vycházející z původního konceptu. Letounů řady L 410 bylo vyrobeno přes tisíc kusů (polovina z nich je stále v provozu). Nejnovější…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte