V úterý 28. listopadu přinesly sdělovací prostředky zprávu, že faktický vítěz rumunských parlamentních voleb a žhavý kandidát na úřad prezidenta Ion Iliescu se rozhodl vytvořit menšinovou vládu své Rumunské strany sociální demokracie (PDSR). Zároveň navrhl třem demokratickým stranám zastoupeným v parlamentu, aby s PDSR podepsaly „memorandum“, v němž by se zavázaly, že nepředloží návrh na vyslovení nedůvěry vládě, a naopak podpoří její zásadní návrhy zákonů. Po nepříjemném překvapení způsobeném výsledky voleb, v nichž extrémní nacionalistická strana Velké Rumunsko (Partidul Romania Mare) údajně získala 23 % hlasů a její vůdce Corneliu Vadim Tudor ve volbách prezidentských dokonce 27 %, je to první signál, že v Bukurešti se začíná uvažovat realisticky. Pokud v předešlých parlamentních volbách šlo o to, porazit exponenty bývalé nomenklatury a populistické síly představované Ionem Iliescem, dnes čelí Rumunsko vzestupu populistů otevřeně koketujících s fašismem v čele s Tudorem. Kdo jsou hlavní hráči na dnešní rumunské politické scéně?

Postkomunisté: lidé se mění

Po letošních volbách jí nepochybně dominuje Ion Iliescu, bývalý prezident, zakladatel Fronty národní záchrany (FSN), která převzala moc po převratu v prosinci 1989, a později lídr PDSR. Jeho nový vzestup se všeobecně předpokládal, do značné míry byl dán logikou vnitřního vývoje i logikou voleb v parlamentní demokracii. Iliescu vyšel z nomenklatury, už v mládí byl přesvědčený komunista, ve…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte