Literatura: Ve středu představí v pražském Náprstkově muzeu nakladatelství Triáda knihu pohádek a pověstí z Laponska Noidova smrt. Titulní postavu představuje laponský šaman Noid, který se v legendách vrací znovu a znovu na scénu. Jádrem souboru jsou vyprávění, která sebral během svého života český amatérský etnograf Václav Marek. Tento pozoruhodný muž odcestoval těsně před druhou světovou válkou coby mlynářský učeň do Skandinávie a několik let žil mezi Laponci, lovil s nimi zvěř a poslouchal jejich příběhy. Po několika letech se Marek vrátil zpět do země a začal se věnovat studiu laponské kultury důkladněji. V sedmdesátých letech se mu potom podařilo odjet do Skandinávie znovu a svůj soubor doplnit o nová vyprávění.

Hudba: Celý týden pokračuje festival Alternativa 2000. Ve čtvrtek začíná v pražské Arše večer s názvem Budapešť - tavící kotel lidové hudby a soudobých trendů. V jeho rámci se představí šestičlenná formace Másfél, jejíž inspirace sahá podle hudebníků samotných od funku přes acid jazz, trash metal, techno a disco až k čardáši a „zvuku jedoucí tramvaje“. Ještě o čtyři roky starší je kapela Trottel, ale největším tahákem budapešťského večera by měl být maďarský představitel world music, kapela Erzsikiss Music (čeští příznivci ji znají díky iniciativě brněnského hudebníka Pavla Fajta, který kapelu představil před dvěma lety ve zdejší televizi). V sobotu se na stejném místě předvedou Rusové v pořadu Petrohrad - metropole současné ruské hudby.…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte