Když půjdu žádat do velké české banky o půjčku, řekněme 200 tisíc korun, budou chtít vědět i to, kolik úspor má můj ručitel a kam je ukládá. Zato v případu dosud největšího tunelu u nás půjčila Komerční banka rakouskému klientovi bez řádného prověření osm miliard. Jak si tu nevlídnost k drobným žadatelům vysvětlujete?

S neochotou ke spotřebitelským úvěrům je to bohužel tak, že některé banky mají z minulé éry velký podíl na trhu. Protože na ně dosud konkurence dost netlačí, zůstávají laxní a zákazníky si příliš nepředcházejí.

Loni na podzim proběhl spor mezi Václavem Klausem a ekonomem Světové banky Lajosem Bokrosem, proč české banky nechtějí půjčovat ani kvalitním podnikům. Co si o tom myslíte vy?

Tady je třeba rozlišovat. Zahraniční banky působící u nás jsou ochotny půjčit důvěryhodným firmám, které už mají svou historii, a takových není mnoho v žádné nově vznikající ekonomice. Proto zahraniční banky dávají přednost klientům, kterým půjčují i ve své mateřské zemi, případně jejich tuzemským dodavatelům. České banky spoléhaly především na zajištění nemovitostmi. S jejich oceňováním a vymáháním však vznikly problémy, a když se banky takto spálily, nechtějí chybu opakovat. Teď se ale situace může zlepšit po přijetí zákona o mimosoudních dražbách.

Platí jen toto ryze ekonomické vysvětlení, nebo hraje roli i nižší bankovní kultura u nás? Co když jsou naši bankéři línější, cyničtější nebo úplatnější než jinde?

Nevím, neznám…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte