Skutečnou událostí by bylo, kdyby ODS nebo ČSSD vypověděly opoziční smlouvu nebo kdyby parlament nedokázal schválit evropské zákony. Podobné veletoče ale nejsou na obzoru. Přesto neškodí shrnout, co se v posledních dnech na scéně české politiky odehrálo - už z toho důvodu, že parlament, strany i vládu platíme ze svých daní. Je zřejmé, že politici se smířili s daným stavem věcí a obracejí svou mysl k příštím volbám. Při všech dramatických debatách posledních měsíců nakonec nikomu o skutečnou změnu ani nešlo. Jak psali mnozí komentátoři již loni v říjnu (např. Respekt č. 44/99): ODS podpoří rozpočet za hlavy několika sociálnědemokratických ministrů.

Zemanovo Waterloo

Několik hodin před schůzkou zástupců ODS a ČSSD v pátek čtrnáctého ledna přinesla ČTK zprávu, že premiér Miloš Zeman nabídl lidové straně obchod: výměnou za podporu vládního rozpočtu zruší opoziční smlouvu. Nabídku tlumočil první místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda celostátnímu výboru, stranické vedení ale návrh většinou jednoho hlasu odmítlo. Hlas jediného lidovce tak možná rozhodl, že opoziční smlouva vydržela. Dohodu odmítl i předseda strany Jan Kasal, který tak udržel politickou linii čtyřkoalice: porazit opoziční smlouvu v příštích volbách. Mezitím velké strany jednají o vládním rozpočtu. Výhodu získala ODS obratným manévrem na poslední loňské schůzi sněmovny. Miloš Zeman před ní uvěřil slibům ODS, že…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte