Je to vlastně záhada: na každou schůzi vlády si ministři za vydatného vrčení a cvakání reportérských kamer nesou v náručí horu jakýchsi spisů. Z jednací místnosti, když už je nikdo nefotí a nefilmuje, ovšem odcházejí s rukama prázdnýma. Zvědavého pozorovatele by mohlo napadnout: když ty lejstra mohou členům vlády nějací pomocníci odnášet, proč je taky nepřinášejí? Proč se s nimi ministři z auta do sálu vláčejí sami a ještě se přitom potěšeně usmívají? Odpověď je prostá: ta hromada listin chce čtenářům novin a divákům večerních zpráv naznačit, jaké to máme ve vládě pracanty. Zatím nepřekonanou ukázkou tohoto přístupu jsou dvě fotografie otištěné nedávno v Lidových novinách. Na jedné z nich pomžourává za brýlemi přes obrovský stoh papírů Miloš Zeman, a popiska sděluje: „Nejen premiéra Miloše Zemana čekala včera velká hromada práce.“ Na druhém obrázku se blaženě uculuje místopředseda vlády Vladimír Špidla prohýbající se pod fasciklem vysokým skoro jako jeho vlastní trup. Vzniká otázka, zda by v éře internetu a kapesních počítačů nemohli čeští úředníci vystavovat na odiv svou pracovitost nějakým méně namáhavým způsobem. Kromě jejich tělesných schránek by to uvítaly třeba i zdejší lesy, ve kterých se jen kvůli papíru ročně pokácí jeden a půl milionu kubíků dřeva.

Řidiči, pomoz mi!

Vedoucí vládního odboru polygrafie Jaroslav Svoboda se na „papírovou politiku“ vlády dívá přezíravě. "Víte, já samozřejmě vím, co je v těch papírech, a věřte mi, že to…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte