Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Egon Bondy sedmdesátiletý

Egon Bondy je básník, především básník. Básník není zaměstnání, básně patří k životu básníka, jsou jeho životem, a proto lze Bondyho básnické autostylizace (též z jeho próz) vztáhnout k jeho básnické postavě. Bondyho kořeny existence jsou však daleko rozsochatější, zasahují do řady oborů. Na svou šíři záběru je Bondy pyšný. I jemu lichotí, že se o něm budou psát diplomové práce a že bude (je) v čítankách a encyklopediích. Jako básník se pokouší myslet, jak říká, věci, na které lidský rozum nestačí. Jaké však může použít prostředky k myšlení básník? Na Bondym vidíme, že nejrůznější. Prý se pozná básník i na tom, jak osloví svou ženu, jak se chová k věcem. Jeho rozhovor s opakovaně se vynořující liškou-Júlií patří jistě ke skvostné poezii v próze. Jenže opětovně se v jeho prózách objevují další a další víly - dívka, která hledá Egona Bondyho, nebo Uršula (v próze Týden v tichém domě) - zaplétající básníka do dalších souvislostí. Jedněm odolává, když mu nabízejí nesmrtelnost (básník se tváří, že ji nepotřebuje, stačí mu přece nesmrtelnost ve slávě), ale druhé víly ho zlákají k přednášce o Marxových objevech (Uršula) a „mezinárodní dělbě práce“ (nedávný rozhovor v Salónu Práva). Básník Bondy použije ve svém myšlení prostředků jakýchkoliv, protože básníkovi je vše dovoleno, zůstává-li básníkem. Sám Bondy ale tuší, že na poli myšlení básníkem přestává být - když odkazuje na slovník, abychom si vyhledali cizí slova a různé -ismy. Myslitel příručky nepoužívá, ty jsou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.