Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rozhovory

Ruce svázané opoziční smlouvou

Rámeček

MARTIN PROFANT (1960) se narodil v Praze, kde také vystudoval filozofii a politickou ekonomii na Filozofické fakultě UK. Od roku 1985 pracuje jako vědecký pracovník ve Filozofickém ústavu Akademie věd (oddělení politické filozofie), jeho zatím poslední větší prací z oboru je spoluautorství „Encyklopedie slovanské mytologie“. Členem ČSSD je od roku 1993, kdy přispěl k volbě Miloše Zemana stranickým předsedou. Čtvrtým rokem je poradcem místopředsedkyně sněmovny Petry Buzkové. Je ženatý, má dvě děti.

Proč prohrála ČSSD volby?

Nejdůležitější bylo, že vládne v rámci zcela vyčerpané opoziční smlouvy a přestala rozhodovat sama za sebe. Důvodem může být také neschopnost naplnit podstatnou část volebních slibů z roku 1998. Společně to způsobilo odliv části voličů směrem ke komunistické straně, ale daleko větší odliv na středu, v prvé řadě do rostoucí skupiny nevoličů. Poslední důvod, který vůbec není okrajový, je fakt, že typickým volebním kandidátem byl Miroslav Šlouf. Nedivím se, že lidi nešli volit.

Šlouf a mantinely

V čem jedná vláda jako rukojmí opoziční smlouvy?

Vláda sociální demokracie nebyla schopná prosadit zákony, které mohly zpevnit vlastnickou odpovědnost a vytvořit výrazný tlak na snižování korupce. Nevyčítám to vládě, tam je prostě nastavený politický mantinel.

Mantinel nastavila ODS?

Nastavila ho opoziční smlouva. Týká se i justiční reformy a reformy veřejných financí. Dnes je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].