Na počátku října zaznamenala internetová komunita významnou událost. Předseda ODS Václav Klaus si založil webovou stránku a při této příležitosti pronesl 9. října projev před elitou tuzemského počítačového byznysu na veletrhu Invex (viz www.klaus.cz). Zatímco stránka - mimochodem velmi dobře organizovaná a graficky působivá - byla přijata příznivě, projev vyvolal spíše odpor i u těch internetových žurnalistů, kteří předsedovi ODS obvykle fandí. V jejich očích jednoduše nedocenil revolučnost internetu a nových komunikačních technologií. Pro ekonoma je zajímavější otázka, zda jsou Klausovy argumenty relevantní a v souladu s poznatky soudobé ekonomické teorie. A odpověď? Zdá se, že zatímco Klaus jako analytik umí dobře rozeznat některé kvalitativní změny, které přinášejí informační technologie (byť jiné pro změnu ignoruje), v oblasti empirických studií o kvantitativní závažnosti internetu se příliš neorientuje.

Zamčeni na Síti

Ilustrujme si nejprve zanedbání obecných otázek. Václav Klaus v projevu především zdůraznil, že internet a s ním související informační technologie nemění radikálně základní ekonomické mechanismy. Nemění se zásadně ani úloha státu, ani úloha trhu. S tím nelze než souhlasit. Dále Klaus konstatuje, že jde o velmi významnou inovaci, pro niž je charakteristický síťový efekt - to znamená, že přínos internetu pro jedince roste s množstvím dalších uživatelů. Takový síťový efekt měl třeba i telegraf, telefon nebo fax. Počet…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte