Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Pacifista beze ztrát

Ulevilo se skoro všem. Mezinárodnímu společenství, srbskému vedení i vládám okolních států. V obecních volbách v Kosovu o posledním říjnovém víkendu zvítězila Demokratická liga Kosova (LDK) nedávno skoro odepsaného Ibrahima Rugovy. Válečné události neubraly tomuto pacifistovi na popularitě a jeho pozice zůstává téměř stejně neotřesitelná jako celých posledních deset letech. Naopak Demokratické straně Kosova (DPK), která se transformovala z Osvobozenecké armády Kosova (UČK) pod vedením jejího bývalého politického lídra Hashima Thaciho, nepomohla ani válečná aureola. DPK získala necelých 30 % hlasů, a to především v několika oblastech, které patřily k základnám UČK. Potvrdil se tak určitý omezený regionálně-rodový vliv DPK. Jako třetí a poslední relevantní politická síla se prosadila Aliance pro budoucnost Kosova (AAK) Ramushe Haradinaje, jednoho z velitelů UČK. Jeho vliv je však omezen na oblast Dečani, odkud pochází jeho klan. Poměry v Kosovu mají ke standardní demokracii hodně daleko. Přesto jsou relativně klidné volby úspěchem mezinárodní správy i obyvatel Kosova. Výjimku tvoří kosovští Srbové: ti volby bojkotovali, a připravili se tak o možnost spolupodílet se na práci lokálních orgánů. Srbští předáci sice právem tvrdí, že se nemohou cítit svobodně, když je na jakoukoli schůzku musí doprovázet obrněné vozy KFOR, na druhou stranu by jejich účast ve volbách mohla zahájit jakousi normalizaci. Především by se vytvořila relevantní politická reprezentace kosovských Srbů,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.