Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Praha - Bagdád letecky

Úmorné cestování pouštními silnicemi z jordánského Ammánu do irácké metropole Bagdádu už se pomalu stává minulostí. Tři čtvrtě roku po svém bagdádském extempore dnes může skupina Kmoníček, Šlouf, Jedlička & spol. závidět zahraničním delegacím, které pohodlně přistávají na bagdádském mezinárodním letišti. Pryč jsou doby, kdy letouny výtečníků typu ruského liberálfašisty Žirinovského na iráckém nebi vzbuzovaly diplomatické vášně a nadšení senzacechtivých novinářů. Čím to, že sankční výbor OSN nyní schvaluje jeden „humanitární“ let do Bagdádu za druhým a musí útrpně přihlížet, jak některé země na jeho schválení ani nečekají? Podmínky sankcí vůči Iráku se během deseti let nezměnily, svět je však vnímá z jiného úhlu pohledu.

Izolace neexistuje

Když irácký diktátor Saddám Husajn celá léta odmítal prodávat ropu za humanitární pomoc zbídačenému obyvatelstvu, věděl dobře, co dělá. Iráčané tím spadli do tak hluboké propasti chudoby, že ani nynější program Ropa za potraviny na tom moc nemění. A jak se v rámci tohoto programu rozšiřují kontakty Iráku se světem, Bagdád poukazuje, že žádná izolace jeho režimu vlastně neexistuje. Teorie uplatňování sankcí světovou organizací předpokládá, že čím tvrdší jsou, tím efektivněji mohou naplnit své poslání. V případě Iráku však tato teorie nefunguje. Proč? To se dá těžko vysvětlit. K tomuto názoru docházejí i vysocí představitelé exekutivy OSN Andrew Mack a Asif Chan ve studii o sankčních režimech uveřejněných v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.