Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Slobova poslední válka

Obávaný režim Slobodana Miloševiče, na který neplatily ani sankce a izolace, ani bombardování, praskl během pár hodin jako bublina. Až budou tuto událost zpětně zkoumat historikové, objeví, tak jako vždy, přesné příčiny a souvislosti, které jednoznačně vedly k pádu režimu. Ale v době, kdy se hroutil, to vypadalo jinak a všichni Srbové, kteří se účastnili anarchického, typicky balkánského, přesto vcelku pokojného povstání, se mohou právoplatně cítit alespoň trochu jako hrdinové. Protože ve chvíli, kdy vyšli do ulic, nebylo zdaleka jasné, zda je Miloševič třeba nenechá rozjezdit tanky. Možná to nevěděl ani on sám, ani jeho nástupci z řad opozice. Po deseti dnech už asi nikdo nevěří, že se Miloševič osobně vrátí. Zcela vyhráno ale není: minulý týden odmítla odstoupit Miloševičova komunistická vláda a nový prezident Koštunica hrozí dalšími demonstracemi.

Svobodu, nebo smrt

Desetiletí Slobodana „Sloba“ Miloševiče bylo kromě jiného i desetiletím mítinků. Každým rokem vyrážely do ulic srbských měst desítky i stovky tisíc demonstrantů - v prvních letech na jeho podporu, později převážně proti němu. S pomocí davu upevnil Miloševič v nacionalistické euforii na přelomu osmdesátých a devadesátých let svou moc v Srbsku a ovládl Vojvodinu, Kosovo a Černou Horu. Postupně však jeho charizma vyprchávalo a z lidového vůdce, na kterého si hrál v počátcích kariéry, se stal opět tím, čím ve skutečnosti byl. Šedým, ale obávaným aparátčíkem, jenž svůj režim udržoval…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.