Je půl desáté večer 28. září. Skleslí politici z vládních sil i hlavní opozice neskrývají své zklamání. Pia Kjärsgaardová z nacionalistické Dánské lidové strany vstupuje do budovy parlamentu jako královna a okamžitě se na ni vrhají novináři. Vedle u socialistů bouchají zátky od šampaňského. V tuto chvíli je již jasné, že většina Dánů se v referendu vyslovila proti zavedení eura.

O šest procent

Nelze říci, že by výsledek referenda byl šokem. Po celé září ukazovaly průzkumy veřejného mínění větší či menší převahu odpůrců eura. Ani závěrečná přesvědčovací „kanonáda“ zastánců společné měny na tom nic nezměnila. Přestože se den před hlasováním zdálo, že síly obou stran se vyrovnaly, konečný verdikt vyzněl poměrně jasným „ne“: 53,1:46,9. V roce 1992 - tehdy šlo o Maastrichtský traktát - zvítězili stoupenci „ne“ pouze o 0,6 %. Co znamená tento výsledek pro Dánsko? Podle zastánců koruny si země udrží důležitý atribut své samostatnosti, vlastní měnu. To prý plně vyváží případné ekonomické důsledky „ne“. Podle přívrženců eura se teď Dánsko dobrovolně zřeklo účasti na rozhodování o měnové politice eurozóny, které se tak jako tak musí podřizovat. Jak to vyjádřil dánský komisař Poul Nielson: „Dánsko bude odebírat evropské noviny, místo aby se podílelo na práci redakce“. Zda se dostaví avizované ekonomické potíže, například růst úrokové míry a tlak na kurz koruny, teprve uvidíme. Paradoxní situace čeká dánské politiky: strany a hnutí, které prosazovaly „ne“,…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte