Na slavnostním udílení ceny, sošky ledňáčka za největší zásluhy o ochranu přírody severních Čech byli v Duchcově ekologové v těžké přesile. Z místních obyvatel nedorazil téměř nikdo a ústecký referát životního prostředí poslal omluvenku. Hlavní celebritou sálu s necelými dvěma desítkami lidí byl nepochybně oslavenec - někdejší ředitel odboru ochrany přírody na ministerstvu životního prostředí Petr Roth. Štíhlý, ryšavý muž s krátkými vousy dostal cenu za to, že ochraně přírody obětoval kariéru. Postavil se proti dálnici napříč Českým středohořím, což ho stálo ředitelskou funkci, takže dnes na ministerstvu pracuje jako řadový referent.

Výjimka je, když…

Za okny duchcovského kulturního domu hřeje babí léto. Rozhovor uvnitř se ale z okolních krás Přírodního parku Východní Krušné hory rychle stáčí k dálnici D8. Pokud totiž skutečně povede napříč Českým středohořím, provalí se na české i německé straně hranic právě tímto parkem. „Nemám nic proti dálnicím, to ale neznamená, že je máme za každou cenu stavět kdekoli,“ říká oslavenec v elegantním šedém obleku. Pak Roth vypočítává, kolikrát zastánci trasy přes České středohoří obešli zákon. Poprvé, když Klausův kabinet beze změny adoptoval komunistickou koncepci rozvoje dopravní sítě a nezatěžoval se posouzením jejích vlivů na životní prostředí. A když se pak konečně vliv dálnice na životní prostředí posuzoval, vůbec se nevybíralo mezi různými variantami trasy. Jako by jedinou možnou cestou z Prahy na…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte