Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Diskuse

Ani vědecká, ani soběstačná

Sdílím nadšení Martina Vopěnky nedotčenou subantarktickou přírodou (Za teplem do Antarktidy, Respekt č. 33/2000) a zaujal mě i nápad pokusit se žít v tamějších podmínkách s minimálními nároky. Koncem roku 1998 jsem strávil na ostrově Nelson a v okolí 20 dní. K úplnějšímu obrazu o tzv. české polární stanici na Nelsonu je třeba přidat další skutečnosti. Patří k nim bohužel i stinné stránky tohoto projektu.

Jakýpak výzkum

Stavba na Nelsonu odpovídá tomu, co polárníci nazývají „refugio“ - úkryt, dočasný útulek buď pro případ nouze, nebo pro účely výzkumu. To první je zde každodenní realitou. Nelson je snad jediné místo v Antarktidě, kde se lidé pro radikální omezení svých potřeb rozhodli dobrovolně. Myslím, že není ostuda žít v boudě z prken, starého mrazáku a naplavených trámů, s plesnivějící kuchyní a všudypřítomnou špínou ze spalování nafty. Skromnost považuji za ctnost a dokázat téměř z ničeho postavit obydlí tam, kde jiné státy investují miliony na výstavbu velkých stanic s neblahými ekologickými následky, je pozoruhodná věc. Ačkoli jsem mnohokrát slyšel, že stanice je využita k vědeckým účelům, nemohu to potvrdit. Výzkum je zde časově i významem záležitostí zcela okrajovou - až na drobné výjimky se zde výzkumníkům nepřeje. Neznám vědeckou práci z Nelsonu, která by byla publikována. Vedle propagace základny je hlavní náplní projektu turistika. Nikoli oficiální, snad proto, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.