Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Evropa a lobbisté

Je to už notoricky známá věc: střetnou-li se zájmy a nároky našeho evropského směřování se zájmy a nároky zdejších mocných firem, stavějí se čeští politici zarytě na firemní stranu. Bylo tomu tak v případě revitalizace krachujících průmyslových kolosů, monopolu pro Telecom nebo zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Naposledy to v čisté podobě ukázala kauza Temelín. „Zájem ČEZ je přece zájmem celé České republiky,“ vysvětlil vládní mluvčí Libor Rouček, proč Zemanův kabinet tak okatě podporuje společnost ČEZ v jejím pohrdání obavami a názorem valné části Evropanů.

Nedodržený slib

Loni na jaře přišel ministr Grégr s plánem oživit pomocí státních investic krachující mastodonty českého průmyslu. „Něco takového by ovšem přineslo obrovské komplikace v našem jednání s Evropskou unií,“ říká k věci mluvčí ministra financí Libor Vacek. Proto vláda po dlouhém boji nakonec schválila mnohem „měkčí“ variantu: pomoc od Revitalizační agentury dnes dostává sedm podniků. „Evropští komisaři chtějí mít jistotu, že se jedná opravdu o restrukturalizaci a ne o to, že budeme narušovat konkurenční prostředí injekcemi veřejných peněz do ztrátových podniků,“ říká zaměstnanec agentury Miroslav Zámečník. „A museli jsme Unii slíbit, že skončíme nejpozději do roku 2002.“ Je však otázka, do jaké míry je na naše sliby spolehnutí. Vždyť už loni v červnu Zemanova vláda slíbila, že počínaje rokem 2001 si čeští občané budou moci vybírat mezi několika provozovateli pevných…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.