Před sto lety pohlížela Evropa do nadcházejícího 20. století s optimismem. Oblibě se těšily názory vojenského teoretika Jakuba Blocha: tvrdil, že po vynálezu dalekonosných děl a kulometů se už nikdo neodváží na nikoho zaútočit, lidstvo je tedy odkázáno na pacifismus. V evropských salonech triumfoval i Herbert Spencer: předpovídal zánik sociálních konfliktů, nacionalismu, diktatur a všeobecné rozšíření svobody a blahobytu. Již brzy se lidé přesvědčili, jak bolestná byla konfrontace těchto prognóz s realitou. Proto bychom se na prahu mytického roku 2000 měli raději zdržet optimistických výhledů. Týká se to i otázek bezpečnosti našeho kontinentu.

Svět čtyř poschodí

Světová politika se ve velké míře utváří podél kulturních a civilizačních hraničních linií. Už před lety si toho všiml Samuel Huntington. Ale ani podle něj nelze všechno vysvětlit kulturou. V mezistátních vztazích hrála vždy velkou roli síla a nejinak je tomu samozřejmě i dnes. S určitým zjednodušením bychom mohli rozlišit čtyři úrovně těchto sil. Nejvyšší úroveň tvoří USA. Stát, který z hlediska skoro všech základních oblastí života (ideologie, technologie, ekonomika, vojenství) zaujímá ve světě čelnou pozici. V podstatě jediná země, která má zájmy skutečně globální, tedy zasahující téměř každý kout zeměkoule. O patro níž působí regionální mocnosti: dominují v důležitých sférách, ale jejich zájmy a možnosti nemají globální dosah. Ke státům, jejichž význam, aktivita a stupeň regionální…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte