Praha volá o pomoc, a ne marně. Policie už slíbila, že jí pošle posily stažené z nejzazších koutů republiky. Armáda dodá vojsko. Z Ameriky přijedou agenti FBI a podle britského deníku Guardian můžeme čekat i detektivy Scotland Yardu. Ti všichni mají zabránit nepokojům očekávaným v souvislosti s podzimní pražskou schůzí Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Akce, která měla dokazovat pevné místo Česka v západním světě, se proměnila v noční můru. Ale proč? Kdo vlastně jsou ti zdejší radikálové, před jejichž běsněním nás úřady dnes a denně varují?

Boty, do nichž neteče

V minulých týdnech přinášela média čas od času úřední komuniké vyzývající občany, aby se v září pokud možno vyhnuli návštěvě hlavního města a jestliže nemohou, či zde dokonce nedej bůh bydlí, aby se aspoň zavřeli doma a se zásobou léků a jídla čekali na konec války o Kongresové centrum. Ministerstvo vnitra stupňovalo napětí tak dlouho, až i vládní zmocněnec pro zářijové zasedání Zdeněk Hrubý označil jeho kroky za „hraničící s poplašnou zprávou“.V záplavách informací, kolik že to přijede ze zahraničí rozvášněných radikálů, se ztrácí fakt, že akce organizují Češi. Pouze kvůli zasedání měnového fondu v Praze vznikla před rokem Iniciativa proti ekonomické globalizaci (INPEG). V této iniciativě jsou především zástupci anarchistů a radikálních socialistů. „Jména ani počet vám přesně neřeknu. Pečlivě nás sleduje policie, a tak bych jim nerada ulehčovala situaci,“ říká mluvčí INPEG…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte