Viceprezidentský kandidát za Republikánskou stranu Richard Cheney má smůlu, že žije v USA, a ne v Česku. V Praze by totiž aféra, s níž se tento politik potýká, vůbec nezačala: prostě by se nikdo nepozastavil nad tím, že všechno nemusí být zcela v pořádku. Oč jde?

Zákon neporušil…

Richard Cheney v posledních pěti letech vedl texaskou ropnou společnost Hulliburton Company. Když si ho guvernér George W. Bush vybral za svého partnera do podzimní prezidentské kampaně, Cheney musel opustit post v čele této firmy. Řeklo by se přirozeně… Ale byl by takový krok považován za samozřejmost v zemi, kde ministři podnikají v nemovitostech (Petr Lachnit), manželky premiérů zasedají ve správních radách (Livia Klausová) či senátoři vedou největší banky (Richard Salzmann)?Při odchodu od Hulliburtonu dostal Cheney od firmy i velmi lukrativní odchodné, které v sobě zahrnovalo i opce na akcie firmy. Američtí politici, ať jde o ministra či prezidentského kandidáta, mají za povinnost po vstupu na velkou politickou scénu veškeré své obchodní aktivity zmrazit a převést do speciálního fondu (blind trust), k němuž nemají během svého působení na nejvyšších místech administrativy přístup. Takto postupoval bývalý ministr financí Robert Rubin a na totéž se chystal i Richard Cheney.Problém však tkví v tom, že část těchto opcí se může proměnit na akcie až v letech 2001 a 2002. Cheney tedy sice žádný zákon neporušil, ale pokud by zastával viceprezidentský úřad, mohl by mít…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte