Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dopisy

Dopisy

Jaká likvidace?

Oceňuji Vaše působení na poli životního prostředí, ale v případě dálnice D8 přes České středohoří (články Peklo to napohledNemysli a jeď v Respektu č. 32/2000) jste šlápli vedle. České středohoří je jistě jedinečným územím, které nemá u nás a do jisté míry ani v zahraničí obdoby. Rozhodně však neplatí, že je jediným sopečným pohořím v Evropě - vždyť i v Čechách máme Doupovské hory (částečně vulkanického původu jsou i Lužické hory). Četná vulkanická pohoří nalezneme i v jiných evropských zemích. Stejně se to má s tvrzením o „likvidaci“ (!) Českého středohoří projektovanou dálnicí. Předpokládám, že jde pouze o běžnou žurnalistickou nadsázku, a nikoli o přesvědčení pisatele, přesto si myslím, že podobná zkreslující tvrzení do seriózních novin nepatří. Na vysvětlenou: Chráněná krajinná oblast České středohoří má rozlohu 106 532 ha, trvalý zábor navržené dálnice je asi 70 ha (menší část z toho vně území CHKO), což je 0,066 % rozlohy CHKO. Mylný je i názor, že dálnice prochází „nejcennější částí“ Středohoří. Na základě provedeného biologického průzkumu lze konstatovat, že trasa přímo nezasahuje žádné zvláště cenné lokality flóry a fauny, dotčeny budou jen lokality průměrné a podprůměrné hodnoty. Vezmu-li v potaz čistě biologická hlediska, pak mohu prohlásit, že z řady silničních staveb, jejichž vliv na přírodu jsem dosud…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.