Veřejnoprávní Česká televize prožívá horké chvíle. Vzhůru se valící kámen vyhazovů a rezignací dorazil během letních měsíců k samému vrcholku. Po kvapném odvolání moderátora prestižního pořadu V pravé poledne Romana Proroka, dramatickém pádu šéfredaktora zpravodajství Zdeňka Šámala a nedávné rezignaci ředitele zpravodajství Jiřího Hodače bude Rada ČT příští týden hlasovat také o odvolání generálního ředitele Dušana Chmelíčka. Znamená to úplný rozvrat instituce, na kterou téměř každá česká rodina měsíčně přispívá sedmdesáti pěti korunami. Druhou možností je výklad, že ČT konečně našla cestu, jak překonat letní krizi, která začala vážným obviněním, že není nezávislá, ale jen plní rozmary předních politiků.

Televizní manévry

Veřejnoprávní televize má pomocí peněz občanů zajistit dva důležité demokratické předpoklady: kvalitní přísun informací a dobrou úroveň veřejné diskuse. Musí přitom odkázat do patřičných mezí politiky, kteří pochopitelně chtějí být na obrazovce co nejčastěji. Jak je silný vliv tuzemských politiků, odhalila aféra známého moderátora Proroka. Na žádost ředitele televizního zpravodajství Jiřího Hodače pozval předsedu ODS Václava Klause i jeho sociálnědemokratického kolegu Miloše Zemana a nechal si od nich diktovat i téma debaty. Na obrazovce pak aroganci tandemu Zeman - Klaus nedokázal čelit a o den později ředitel Hodač Proroka odvolal. Hodač později důrazně odmítl domněnky, že tak učinil na přání politiků. Jako další přišel na…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte