Debilové, magoři, rezervace - takovýmito slovy lze naznačit názory radikálního slovenského politika, poslance Víťazoslava Morice, na dnešní podobu „romského problému“ i návrhy na jeho řešení. Bývalý šéf Slovenské národní strany sklidil z oficiálních míst vlnu kritiky za nepřijatelný slovník - a tichý souhlas alespoň části lidí v „podzámčí“. Škoda, že je Moric natolik hloupý, že neformuluje své myšlenky diplomaticky, objevilo se dokonce v neredigované internetové diskusi týdeníku Domino-Fórum, a mezi výrazy na adresu slovenských Romů nechyběla ani „škodná zvěř“. Čím si vlastně romská menšina proti sobě poštvala „bílou“ většinu? Novým hitem zabezpečování obživy mezi Romy a vzápětí hlavní náplní jinak ospalých politických diskusí současné okurkové sezony se staly krádeže brambor.

Nebát se a krást

Krádeže úrody nebyly ani v minulých letech výjimkou a Romové mezi zloději už tehdy převládali. Nedávné snížení sociálních dávek, jímž chce vláda přesvědčit občany, že jejich pobírání by nemělo být alternativním životním stylem, nejvíc zaskočilo právě romská společenství. Jejich odpověď na nedostatek peněz ale postavila majitele polí do zoufalé situace. Celé romské rodiny přicházejí na pole s prázdnými pytli a odnášejí si je plné bramborových hlíz. Přesná čísla nikdo nezná, odhady ale hovoří o více než čtvrtině zničené úrody. Kradené brambory většinou neputují přímo do hrnce. Velkou část z nich vzápětí odkoupí překupníci, kteří je později prodávají na…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte