Během 90. let objevily evropské vlády způsob, jak voličům prodat i tak tradičně nepříjemnou věc, jakou jsou nové daně. Použil ho ostatně i český kabinet v návrhu zákona o hospodaření energiemi (ve sněmovně prošel prvním čtením), který má pro občany a firmy zavést „ekologickou daň“, zelený haléř z každé spotřebované kilowatthodiny. Ekologické daně, ať už z benzinu či z elektřiny, jsou ve vyspělém světě očividně na vzestupu. Jde o ušlechtile maskované ucpávání děr v rozpočtu, nebo mohou daně opravdu působit „ekologicky“?

S olovem jako bez něj

Teoreticky je daň vhodnějším nástrojem než administrativní omezení, například vyhláška stanovující imisní limity pro velké znečišťovatele. Proč? Ekologické daně platí v ideálním případě pro všechny stejně, zatímco zmíněné imisní limity v minulosti často zvýhodňovaly velké znečišťovatele (čím vyšší dosavadní imise, tím vyšší limity do budoucna). Správně nastavené ekologické daně ponechávají na rozhodnutí výrobců, zda se jim vyplatí spíše investovat do ekologicky šetrnějších technologií, nebo platit daň za znečišťování. Obdobně se mohou rozhodnout i spotřebitelé. V případě administrativních nařízení rozhodují o ekologických investicích či omezení některých výrob výhradně politici a úředníci.Jak to ale vypadá v praxi? Stačí se podívat na dobře známou spotřební daň z uhlovodíkových paliv, která „ekologicky“ uvaluje břemeno na automobilovou dopravu - jak jsme mohli vidět při letošním výrazném zdražení ropy,…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte