Když padlo v Německu před měsícem rozhodnutí uspořádat volby do Spolkového sněmu již tento podzim, zamíchalo to pořádně karty stranickým ideologům a tvůrcům volebních programů. Ti během několika týdnů museli zpracovat zásadní plány reformy německé ekonomiky a sociálního systému, neboť právě to jsou témata, která budou vévodit letošním volbám. Nespokojenost veřejnosti se sociální a hospodářskou situací vedla ostatně k dobrovolnému pádu sociálnědemokratické vlády a novým volbám.

Hlavně reformovat

Nezaměstnaných je dnes v Německu nejvíce za posledních šedesát let a tradiční sociální stát fungující v zemi od Otto von Bismarcka se nezadržitelně hroutí. Na jeho provoz nejsou peníze. Proto přišel v tomto volebním období kabinet kancléře Gerharda Schrödera s návrhy nejrůznějších reforem: snižovat podpory v nezaměstnanosti a sociální dávky a naopak podporovat podnikání snižováním daní. Sociální demokraté přitom šli proti svému vlastnímu politickému programu, který naopak hovořil o trvalém zvyšování sociálních standardů. Reformy jsou nepopulární, nicméně současná vládní koalice sociálních demokratů a Zelených v nich chce pokračovat. Mělo by jít o zvýšení nabídky rekvalifikačních kurzů a dalšího vzdělávání a stimulaci nezaměstnaných k hledání práce dalším snížením jejich dávek. Na druhou stranu ovšem vláda počítá se zavedením minimální mzdy a vytvořením nového „občanského pojištění“, které nahradí dosavadní nemocenské a sociální pojištění. To…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte