Aukce, nebo výběrové řízení? To je dilema, před nímž stála česká vláda loni, když přidělovala frekvenci pro třetí síť mobilních telefonů. Nyní, když výrobci přišli po analogových a digitálních mobilech se „třetí generací“ telefonů, známou pod zkratkou UMTS, ho řeší celá Evropa. Donedávna se zdála odpověď jasná. Britský kabinet totiž letos prodal licence na sítě UMTS v aukci a utržil zcela nečekaný balík peněz - bezmála 34 miliard dolarů, tedy 1,3 bilionu (!) korun. V červenci ale Brity napodobili Nizozemci a nevydělali ani desetinu. Proto analytici sledují Německo, kde dražba licencí začala minulé úterý.

Kávovary zdarma

Vybírá-li uchazeče o licence ministerská komise, její členové se logicky dostávají pod obrovský tlak různých lobbistů a vystavují se zvýšenému riziku korupce. A navíc - dodávají příznivci aukcí - frekvence jsou státní majetek, a proto by měly do rozpočtu přinést nejvyšší dosažitelnou cenu, již nelze určit jinak než dražbou. Proti tomu odpůrci namítají, že aukce vyšroubuje ceny příliš vysoko (což je podle nich případ Británie). Mobilním operátorům pak nezbude dost peněz na investice, případně budou chtít náklady na získání licence co nejrychleji získat zpět, takže vše v konečném důsledku zaplatí zákazníci. Proto Španělé a Finové prodali licence za víceméně symbolické poplatky. Stejně uvažoval loni při výběru třetího operátora i šéf Českého telekomunikačního úřadu David Stádník (a zároveň předseda výběrové komise): "Zisk pro…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte