Který poválečný umělec je všeobecně tak známý, jako byli v minulosti třeba Michelangelo nebo Rodin? Vlivem médií, jakými jsou televize a obrázkové časopisy, známe více samotné osoby a vizáž umělců než výsledky jejich práce. Na podobně položenou otázku se nám proto nevybaví novodobá reinkarnace Sixtinské kaple nebo Občanů z Calais, ale nejspíše stříbrná paruka Andyho Warhola. Nakladatelství Votobia v loňském roce vydalo Rozhovory s Beuysem, knihu, která přináší osm rozhovorů a záznamů z besed s jedním z nejdůležitějších autorů poválečného výtvarného umění v Evropě. Joseph Beuys (1921–1986) se stal podobným umělcem – symbolem, jakým je v Americe i po celém světě Andy Warhol. Beuysova postava v charakteristickém klobouku a vestě se stala asi nejznámějším dílem tohoto německého kreslíře, sochaře a tvůrce instalací. Převratnost Josepha Beuyse spočívá především v novém pojetí vztahu mezi umělcem a jeho dílem. To již nezastiňuje postavu svého tvůrce, ale spíše naopak. Umělec a jeho osobní mytologie jsou ústředním svorníkem díla, a bez jejich znalosti pro nás zůstává většina umělcova počínání nepochopitelná. Osobní autorova zkušenost, ve které sehrávají ústřední roli v Beuysově případě traumatické zážitky z druhé světové války, setkání s méně rozvinutými civilizacemi a silný vztah k přírodě, dostává v umělcově tvorbě vyšší, univerzální rozměr.

Sám sobě umělcem

Ve svých prostorových instalacích a performancích Beuys užíval neobvyklé materiály…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte