Armageddon. Konec dnů. Válka Goga a Magoga. Mileniální teror. Y2K. Tyto apokalyptické scénáře, ve Svaté zemi spojované s příchodem nového milénia a záplavou turistů, se nesplnily. Dne 31. prosince 1999 křesťanští poutníci vítali nové tisíciletí na křesťanských poutních místech v Jeruzalémě, židé si pochutnávali na šábesové večeři a muslimové slavili poslední pátek ramadánu. Jak se zdá, jediný, kdo bral vážně katastrofická proroctví, byly sdělovací prostředky a policie. Ty se totiž během posledních měsíců intenzivně připravovaly na hromadné sebevraždy křesťanů, kteří se prý násilným způsobem pokusí urychlit příchod „konce dnů“ a zahájit krvavý konflikt mezi náboženskými skupinami ve městě. Realita však byla navýsost nenásilná.

V léčebně Kfar Šaul

Desítky evangelických křesťanů, kteří se shromáždili na Olivové hoře, slavily začátek nového milénia se svícemi (a ne s noži) v rukou. Jejich pohledy byly upřeny na Zlatou bránu jeruzalémského Starého Města. Tou měl totiž podle křesťanské tradice vstoupit do Jeruzaléma Mesiáš a zahájit svou tisíciletou vládu. Když se ukázalo, že nepřijde, evangeličtí věřící se pokojně vrátili do svých hotelových pokojů. Pravděpodobně se smířili s tím, že si na Mesiáše budou muset ještě počkat. Kolem dvanácté byli zatčeni dva američtí křesťané. Prvního zastavili policisté u Zlaté brány, když vehementně oznamoval příchod konce světa. Druhý začal vykřikovat na Olivové hoře, že je Mesiáš a že ho seslal Bůh. Oba skončili v…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte