Žijeme ve druhém, nebo třetím tisíciletí? Pokud by se noviny a televize snažily české občany záměrně poplést, nemohly by při svém výkladu o přelomu letopočtu odvést lepší práci. Tomuto antivýkladu se bohužel nevyhnul ani Respekt.

Zhodnotit, oslavit, přijmout

Z četby zahraničního tisku i sledování cizích televizí vím, že třetí tisíciletí nastalo první vteřinou roku 2000. Má to svou logiku. Konec prvního tisíciletí se slavil na přelomu let 999 a 1000. A co symbolizuje změnu věků lépe než přesun první cifry v letopočtu? V Americe ani většině evropských zemí s tím tedy neměli problémy, což jim umožnilo věnovat se důležitým záležitostem, které k tak významnému výročí automaticky patří. Jedna z běžných anglických novoročenek to vystihuje třemi výzvami: „zhodnotit, oslavit, přijmout“. Takový je v civilizovaných zemích význam všech slavností, které se týkají času. Nejdříve se lidé zamyslí nad uplynulým životem či kusem historie. Potom oslaví, že se slavného okamžiku dožili, a nakonec podle získaného poučení upraví svůj život. V evropských a amerických časopisech se tedy rozběhla mnohdy hluboká debata o hrůzách i nadějích minulého století, někdy tisíciletí, dalším tématem byly odborně podložené odhady, co nás čeká a jak se na to máme připravit. Vedle toho proběhla ještě hlubší debata o tom, jaký význam má čas pro přírodu i pro jednu její součást, pro člověka. Vyplynulo z ní jasně, že čas není jen lidským výmyslem, ale přírodním faktem, který každému…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte