Jan Burian je muž více tváří a schopností, i když na to nevypadá. Jeho televizní pořad Posezení s je nadstandardní, ale profesionální moderátor by ho asi dělal jinak. Je cestovatelem a o svých cestách píše knihy, ale obrazu globálního turisty jeho usazená vizáž také příliš neodpovídá. Je docela originálním fejetonistou, ale je to už asi pár let, kdy naposled nějaký napsal. A je samozřejmě především písničkářem - klavíristou, ale vlastně si na to člověk musí vždy znovu vzpomenout, neboť je to písničkářství dělané jaksi mimochodem, asi tak, jako když člověk píše básně - dokonce dobré básně - a nemusí si proto ještě nutně nechat říkat básník. Buriana bychom mohli nejspíš nazvat „příležitostným umělcem“, tedy takovým, který jím je, když k tomu má dobrý důvod a když on sám chce. Není to třeba potom tolik vidět, ale to neznamená, že z toho nevznikají mimořádné věci.

Blízký Dán

Mimořádný je už fakt, že všech osmnáct písní posledního Burianova alba Unavený válečník je zkomponováno na básně jednoho autora, dánského spisovatele Bennyho Andersena (nar. 1929). Ve své vlasti je to nejpopulárnější básník a jak píše jeho výborný překladatel František Fröhlich v doslovu nedávno vydaného výboru Má velká doba byla malá (nakl. Ivo Železný), je Andersen přímo „milovanou národní institucí“ (o kom v Čechách to po Seifertovi lze říci?), ctěnou i těmi, kteří jinak básně vůbec nečtou. Andersen je skutečně básník, který ve čtenáři okamžitě vyvolá stav blízkosti a…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte