Ve světě vrcholné politiky se pravidelně setkáváme s různými aférami korupčního rázu. Jejich skutková podstata se v konkrétních případech liší (od osobního obohacení přes obcházení daňových předpisů až po černé stranické fondy), ale něco mají společné. Až příliš mnoho politiků se řídí heslem „Zatloukat, zatloukat, a když to praskne, tak zase zatloukat“. Ne snad, že by existenci nejasných financí popírali, ale vyvazují se z osobní politické zodpovědnosti - často pod sloganem „to bylo pod mojí rozlišovací schopností“, oblíbeným i v Česku. Podívejme se na poslední vývoj dvou takových kauz. Bývalý německý kancléř Helmut Kohl a od 10. července rovněž bývalý izraelský prezident Ezer Weizman patří k politikům, kteří kladou své historické zásluhy (první se zasloužil o sjednocení Německa i Evropy, druhý o vznik izraelské armády a existenční přežití židovského státu) nad úctu k zákonu a politickému fair play.

Rámeček 1

Německo: o Kohlově špatném konci

Nejprve jedna samozřejmost. Fotbal a politika nemají nic společného. Ve fotbale jde o góly. Na tom, o co jde v politice, se často neshodnou ani její nejvyšší protagonisté. Spojovat Helmuta Kohla, kancléře sjednotitele, s děním na zeleném trávníku, bývalo sice v dobách, kdy on i německý fotbal pobývali na světovém výsluní, obvyklé, nicméně pro fotbal i politiku málo přínosné. Stejně jako staré úsloví, že „služba je služba a šnaps je šnaps“, platí, že fotbal je fotbal a politika je politika. V jakém…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte