Co to máš za mapu? zeptá se vás někdo za deset dvacet let a vy řeknete: Ale to je můj genom, čtu si, jak na tom jsem. Budoucnost docela možná. Už v dubnu oznámila americká firma Celera Genomics, že přečetla sekvenci lidského genomu. Tehdy ještě nebylo jisté, zda blufuje, aby stoupla hodnota jejích akcií, nebo zda předběhla ostatní vědecká pracoviště. Po minulém týdnu víme, že se o bluf nejednalo. V satelitem přenášené show přečtení genomu spolu s vědci oznámili americký prezident Bill Clinton a britský premiér Tony Blair. Ještě nevíme, jak objev změní naše životy. Nevíme také, zda je vůbec změnit chceme a nakolik.

Nad lidmi „nelidé“

Účast špičkových světových politků na vyhlášení úspěchu genetiků není náhodná. „Dnes se učíme jazyk, v němž Bůh stvořil život,“ řekl Bill Clinton. Nejmocnější muž světa burcuje americkou společnost, aby objev vnímala a diskutovala o něm, dokud je čas na přemýšlení. Máme před sebou tlustou knihu o sobě, popsanou většinou neznámými slovy. Jednotlivých genů je okolo sta tisíc. Přesný počet není znám. Jejich smysl a souvislosti mezi nimi věda teprve hledá. Na snaze genom sestavit a celý jej přečíst pracují stovky amerických, britských, francouzských, německých, japonských, ale také čínských vědců. Už třináct let. Konkurují si tu soukromé společnosti (Celera Genomics) a mezinárodně dotovaní vědci (Human Genome Project). Soukromá firma má logicky zájem být první a výsledek si patentovat, aby jej mohla, jak dnes již činí,…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte