Afrika se zmítá v chudobě, střídavých hladomorech a kmenovém násilí. Nadvláda se na mnoha tamějších územích mění vojenskými převraty. Hospodářství těchto zemí je zaostalé a jeho stav ještě zhoršují živelní pohromy v podobě sucha nebo záplav. Obyvatelé bohatého Severu, i ti chudší, netrpí hlady a často si mohou dopřát exotické ovoce, cestování a spoustu barevných časopisů, které je lákají ke spotřebě dalšího luxusního zboží. Hledání příčin této křiklavé rozdílnosti zaměstnává mnoho ekonomů, sociologů i novinářů. Kritici vytýkají Severu, že žije na úkor chudých, neboť od nich nakupuje jejich suroviny od ropy až po zmíněné ovoce. Jenže může-li něco Africe dlouhodobě pomoci od hladomorů, je to právě rozvoj svobodného obchodu.

Mít co nabídnout

Dodnes přetrvává mýtus, že proti hladomorům nás může nejlépe zajistit jen naprostá soběstačnost, například v samostatně hospodařících komunitách. Ve skutečnosti je opak pravdou. Může delší dobu nepršet, jako jsme to i my zažili během letošních květnových veder, kdy zemědělci strašili „katastrofální neúrodou“. Nemůže ale delší dobu nepršet všude. Jestliže postihne sucho americký Středozápad nebo obdobné zemědělské oblasti v Evropě, způsobí to tamním farmářům nepochybně finanční ztráty a v daném místě vzrostou ceny, nikdo ale nebude trpět hlady. Právě díky tomu, že Američané ani Evropané nejsou výhradně zemědělci, ale nabízejí i mnoho jiných výrobků a služeb, mohou je směnit za potraviny ze zemí, které sucho…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte