Celý Mein Kampf to nebyl

Záliba v přesnosti mě vede k připomínce k textu pana Šídla Reklama jako řemen (Respekt č. 25/2000). Z článku by se zdálo, že Hitlerův Mein Kampf už u nás jednou vyšel. Ve skutečnosti už rozsah této knihy s podtitulem „Z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka“ (nakladatelství Doplněk 1993) - dvě stě dvacet stran malého formátu - svědčí o tom, že v ní může být obsažena jen menší část textu Mein Kampfu. Navíc asi třetinu knihy zabírá Hájkův - podle mého soudu znamenitý - komentář. Výstižnější název než Hájkův komentovaný překlad by proto byl „Hájkova kritická studie s rozsáhlými ukázkami“. Není bez významu, že obálka knihy obsahuje nejen portrét vůdce, ale i jeho karikaturu od Františka Bidla. Nelze také říci, že vydání prošlo zcela bez ohlasu. Vedla se o něm podobná diskuse jako dnes o Zítkově počinu, vzhledem k povaze knihy byla ovšem méně vyhrocená a vydání našlo více stoupenců s přesvědčivějšími argumenty.

Jan Novotný, Brno

Tak kdy válka skončila?

Čtenář rubriky Minulý týden (Respekt č. 25/2000) musel být zmaten. Co si pomyslet o úvodní větě „Před pětapadesáti lety skončila druhá světová válka“? V Evropě panuje úzus, že druhá světová válka skončila 8. května 1945, úzus, který převzala i Česká republika, jak o tom svědčí datum státního svátku.…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte