Poslední květnový čtvrtek si prezident Východoslovenských železáren Košice Gabriel Eichler (50) konečně oddychl: akcionáři mu schválili vstup strategického vlastníka, amerického koncernu U. S. Steel. Slovák s americkým pasem a českým občanským průkazem tím splnil zadání, jež dostal v prosinci 1998 od věřitelských bank: odvrátit bankrot. „Každé jiné řešení než s Američany by bylo špatné,“ hodnotí situaci analytik bratislavské ekonomické společnosti M.E.S.A.10 Peter Pažitný. „Ostravským hutím to přinese tvrdší konkurenci. Je ale dobře, když se ve střední Evropě objeví americká podnikatelská kultura,“ míní Roman Cenek z českého Atlantiku finanční trhy. Eichlerův úspěch může každopádně sloužit jako vzor i pro Čechy - konkrétně pro manažery v neméně zadlužených tuzemských ocelárnách.

Naše cesta

Mezi českou a slovenskou situací pochopitelně existují rozdíly. Stručně řečeno, VSŽ jsou větší, pro svou zemi významnější a zároveň byly v mnohem horším stavu. Naše největší ocelárny, ostravská Nová huť, mají 13 tisíc zaměstnanců a mezi tuzemskými firmami jsou co do obratu šesté. Naproti tomu v Košicích pracuje i po posledním propouštění 22 tisíc lidí a tento klíčový podnik slovenského průmyslu se sám podílí z osmi procent na tamním HDP. Kvůli loňským rekordním ztrátám Vítkovic (8,5 miliardy) i Nové huti (3 miliardy) padlo v obou firmách představenstvo. Loňská ztráta VSŽ (ve slovenských korunách) byla přesně mezi těmito dvěma údaji. Už to samo byl úspěch -…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte