Název zákona o Státním fondu rozvoje bydlení může v řadě lidí postižených zdejší nekonečnou bytovou krizí probouzet naději. Ale přestože zákon minulý týden protlačila sněmovnou hlasovací mašinerie ČSSD - ODS, žádná velká radost se nekoná. „Je to o tom, zda víc státu a regulace, nebo více svobody jednotlivcům,“ prohlásil na adresu fondu bydlení před časem Václav Klaus. „Už bychom neměli začínat stavět takové ty socialistické paneláky a králíkárny.“ Pak ale přes svůj jasný názor nepřišel k hlasování a stejnou taktiku zvolila bytová odbornice jeho strany Zdeňka Horníková. „Tenhle fond se mi ani trochu nelíbí,“ říká poslankyně Horníková. „Ale jedním z dodatků opoziční smlouvy je slib, že umožníme jeho vznik. Vyřešila jsem to tak, že jsem nešla hlasovat.“ Dvě třetiny delegátů ODS ale nakonec ruku zvedly, takže zákon je na světě. A ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit je přesvědčen, že ČSSD si jeho prosazením připsala další „bodík“.

Zvýhodněná třetina

V bytech s regulovaným nájmem dnes žije téměř třetina lidí (v Praze dokonce polovina), kolem dvaceti procent bydlí v družstevních bytech a dvakrát tolik v rodinných domcích. Pro ilustraci: zatímco regulací ochraňovaný Pražan platí dnes nájem kolem 30 korun za metr čtvereční měsíčně (což je o deset korun méně než částka, která by kryla alespoň běžné opravy bytu), na toho, kdo se do letadla regulovaného nájemného nevešel, čeká tržní nájem pětkrát vyšší. Pokud by se nájemné uvolnilo, ustálilo by se podle…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte