Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Nemilovaný milostný dopis

Milostný dopis, který se před třemi týdny objevil v elektronické poště milionů lidí, napáchal velké škody. Ani ne tak v srdcích jeho příjemců, jako v jejich databázích. Podle ohlasu v médiích to vypadalo, že byl úplně první. Ale není to tak, podobný typ síťového viru - v počítačové hantýrce nazývaného červ -, existuje už pár měsíců. Navíc během několika hodin po Loveletteru vymyslely řady internetových zlosynů dalších třicet variant tohoto dopisu. Poslední typ, nazvaný NewLove, je dokonce ještě ničivější. Co tedy způsobilo, že zrovna virus ILoveYou nadělal takovou paseku?

Má tisíc tváří

Jak červ ILoveYou vypadal, je dobře známé. Byl schovaný v souboru, přiloženém k e-mailovému dopisu, pod dlouhým názvem love-letter-for-you.vbs.txt. Název se v některých poštovních programech nezobrazoval celý, nebyla vidět jeho přípona. To mohl být jeden důvod, proč soubor bezmyšlenkovitě otevřeli i opatrnější uživatelé, kterým jsou soubory s neznámými příponami předem podezřelé. Ještě důležitější je asi psychologický důvod - kdo by nebyl zvědavý, co obsahuje milostný dopis, zvláště pokud přišel od blízkého známého? Proč se červ ILoveYou tak rychle a masivně rozšířil po světě? Jeho předchůce nazvaný Melissa dělal přece stejnou věc - vytvořil kopii dopisu s dalším virem a poslal se dál. Jenže Melissa byla mírnější - rozeslala se jen na padesát adres, které našla u infikovaného nešťastníka. Příkaz v programu červa ILoveYou zněl: rozešli se na všechny adresy, které…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.