Článek Kotva pro chudé země (Respekt č. 21/2000) se zabýval ekonomikami, které místo centrální banky používají tzv. měnový výbor. Tento tradiční systém, v němž má měna pevně stanovený kurz a stát nepůjčuje bankám ani neintervenuje na devizovém trhu, dnes zjevně zažívá obrození; po vzoru Hongkongu ho zavedla řada států. Existuje však i jiná, ještě starší alternativa: centrální banku zrušit a nezavádět místo ní nic. V ekonomických učebnicích se označuje jako free banking, volné či svobodné bankovnictví.

Prodejte zlato

V minulém století fungoval tento systém v celé řadě států - jako už klasický příklad se uvádí Skotsko a do jisté míry i Spojené státy americké. A že se nejedná o záležitost minulosti či pouhý teoretický koncept, o tom svědčí například přednáška amerického ekonoma Jerryho L. Jordana loni v březnu v Praze. Nejde o žádného fanatického odpůrce centrálních bank, právě naopak - Jordan je předsedou federálního rezervního systému ve státě Cleveland a z titulu své funkce se podílí na rozhodnutích Rady guvernérů americké centrální banky Fed o měnové politice. Jordan navrhuje zrušení paragrafu, podle nějž je jediným zákonným platidlem na území USA americký dolar, a privatizaci federálních zlatých rezerv. Těchto dnešních asi 800 tun zlata by stát rozdal občanům. Každý by dostal poukaz v hodnotě jedné trojské unce zlata, a komu by se podařilo shromáždit jich čtyři sta, mohl by je…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte