Sanfranciský smyčcový Kronos Quartet u nás vystoupí v neděli 28. května celkem počtvrté. Potřetí ho zve Pražské jaro, nadto hráli američtí progresivisté už před dvaceti lety v Brně. V souvislosti s Pražským jarem vyvstávají rozpaky: v soudobé hudbě, od níž jsme tolik izolovaní, se toho věru neděje tak málo, abychom museli zvát pořád jeden kvartet. Konkrétně u Kronosu však netřeba litovat. Houslista David Harrington, mozek kvartetu, využívá dobrého jména souboru a sepětí s velkým vydavatelem vzácně naplno: nezdržuje se úlitbami a řítí se vpřed, stále k novým, odlišně pojímaným spolupracím.

Karavana smyčců

Kronos už léta kotví u vydavatelství Nonesuch - tedy značky, která spojuje minimalisty (Reich, Glass) a „divné“ post-jazzmany (Bill Frisell, Don Byron), je ale i americkým vydavatelem Ivy Bittové nebo Buena Vista Social Clubu. Kronos ví, že u velkého vydavatele nelze dělat hudbu jen pro pár osvícených. S citem pro marketing umění tedy už pětadvacet let vyvažuje náročnost a srozumitelnost. Při téhle taktice se už mnohým pokazil charakter: Kronos je vzácným příkladem, že tuhle cestu kupodivu podstoupit lze. Mezi podmínky přežití pochopitelně patří vysoká kultivovanost vydavatele, který za velkonákladový titul pokládá hudbu, jež by si mnohde jinde neškrtla. Další podmínkou je schopnost Kronosu přidržet i atraktivnější tituly blízko podstatných témat a v sepětí s novým pohledem na věc. A do třetice: byť je jedinečný především dramaturgicky, Kronos…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte